Energiaitalok, és ami mögötte van
„Élsportolók, egyetemi hallgatók, megterhelő munkát végzők és hosszú órákat vezetők világszerte elismert kedvence.” – ezzel a felirattal találkozhatunk a legnépszerűbb energiaital dobozán. Az elmúlt évtized egyik legdinamikusabban növekvő termékeiről mind a mai napig nem vagyunk biztosak, hogy milyen hatásai lehetnek szervezetünkre. Egy nehéz nap közepén, egy húzós vizsgára készülve, vagy épp a péntek esti buli előtt mégis gyakran felpöccintjük a dobozt és folytatódhat a pörgés.
Continue reading A pörgésnek ára van! →
Önszerveződő robotrepülőgépekkel a madarak megismeréséért
Hatalmas madárraj repült át célját keresve az égen Vicsek Tamás ablaka előtt. A madarak örvénylő mégis szinkronizált mozgásának látványa nem csak lenyűgözte a kutatót, hanem a biofizikus szakmai kíváncsiságát is felkeltette. Az ELTE professzora számára az állatok csoportos viselkedésének megértéséhez és az elméleti modellek pontosításához egy innovatív módszer, a drónok alkalmazása hozott új eredményeket. Continue reading A tudomány repülő cirkusza →
A 2014-es fizikai Nobel-díjban három japán tudós, Akaszaki Iszamu, Amano Hirosi és Nakamura Suji részesült, “a hatékony kék fényt kibocsátó dióda feltalálásáért, amely lehetővé tette a fényes és energiatakarékos fehér fényforrások létrejöttét”.
Continue reading Nobel-díj a kék LED-ért →
Az 2014-es kémiai Nobel-díjat a szuperfelbontású mikroszkópia kidolgozásért három kutató kapta megosztva: Eric Betzig, William E. Moerner és Stefan Hell.
Continue reading Kémiai Nobel-díjat ért a szupermikroszkópia →
Május második hétvégéjén került megszervezésre az Kolozsvári Kultúrcsere, melyen a Babeș–Bolyai Tudományegyetem fizikushallgatói fogadták a magyarországi társaikat, köztük engem is.
Continue reading Grazie, Kolozsvár! →
Valószínűleg már mindenki hallott valamit (legalább félfüllel) a Google által fejlesztett újabb csúcskütyüről, ami a “Google Glass” névre hallgat.
Ebben az írásban kis ízelítőt, összefoglalót szeretnék adni róla, hogy miként is működik, mire lesz jó nekünk ez a szemüveg, ha éppen lesz kedvünk/lehetőségünk kiadni rá (az eddigi hírek alapján) 400 amerikai dollárnyi forintot. Erre elvileg már idén is lehetőségünk nyílhat, bár lehet, hogy a tengerentúlra kell átruccania annak, aki szeretne egyet.
Continue reading A Google kiterjesztett valósága →
A Magyar Fizikushallgatók Egyesületének online folyóirata